Giyinme Odası

Giyinme odası her eve nasıl uygulanabilir?


 Giyinme odası yeni yapılan evlerde, artık evlerimizin bir bölümü olarak tasarlanmaktadır. Bir genç odası veya yatak odası gibi ayrı bir bölüm olarak ayrılmakta, bir oda çıkarılmakata. Çok ufak bir alan bıraksak bile, o alanın tüm duvarlarını kaplayan bir dolap sistemi yapılabilmekte. Buda  alanın ufak olmasına rağmen tüm duvarlar kullanıldığı için kullanışlı bir elbise asma alanı sağlamakta. Ufak bir oda diyorum ama, ihtiyaçlar hesaplanarak ölçülendirilmiş paylaştırılmış alanlardır bunlar. Yani güzel bir tasarım ile optimum bir kullanım alanı çıkarılmaktadır.

     Bunun yanında giyinme odası olmayan evlerde ise bir alan çıkarmak gayet kolay olabilir. Birinci alternatif kullanımı az olan bir başka odayı komple yapabilirsiniz veya yatak odanızda bir bölümü oda şekline getirebilirsiniz. Eğer yatak odasında bir alan yaratmak istiyorsanız size (iki kişilik) 120×200 cm gibi bir ölçüde alan yetecektir. Eğer oda müsaitse bunu büyütmeniz konforunuzu arttıracaktır. Evet ölçüleri görünce şaşırmış olabilirsiniz. Bu normal. Aynı zamanda gerçek.

        Böyle yatak odalarında yapacağınız alanlar için duvar örme veya asma tavan yapmaya da  gerek yoktur.  Alan ayırıcı pratik çözümleri vardır. Aynı zamanda tek veya çift ray kapak ile içerisini de kolayca kapatabilirsiniz. Bağımsız bir bölüm haline getirebilirsiniz.

        Bu şekilde uygulamalarda klasik duvar önüne yapacağınız kapaklı dolaptan, daha fazla bir kullanım alanı elde edersiniz. Aynı zamanda normalde kapaklar ardında gizlenen elbiselerinizle tek harekette kucaklaşırsınız.

         Bunun haricinde ebeveyn banyo ile yatak odası arasında giyinme odası olarak değerlendirebilirsiniz. Buda size yatak odası dolap, banyo sıralamasında düzen ve işleyiş konforu sağlar.

         Kısacası evinizde giysileriniz için bir alan yaratmak çok zor değil, yapılabilir. Bir de giyinme odasını lüks bir sistem olarak görmemek lazım. Gayet pratik ve ekonomiktir. Çünkü genelde kapaksız olduğundan maliyetler düşmekte. Bu düşen maliyetler ile dolap içi konfor çok rahat satın alınabilmektedir. Sizi evinizde giyinme odası yaratma konusunda cesur olmaya davet ediyorum. Rahatlığını her zaman yaşarsınız.

Bir önceki yazımız olan İstanbul'da İyi Düzenlenmiş Bir Şehir Evi başlıklı makalemizde dolap, ev ve iç dizayn hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM BIRAKIN