Ev Dekorasyonu, Gardırop, Giyinme Odası, Raylı Dolap, Yatak Odası

Kadınlar İçin Giyinme Odası Nasıl Tasarlanmalıdır ?


      Bayanların en büyük sıkıntısı dolapların daki askılıkların, çekmecelerin, rafların hiçbir şekilde kendilerine yetmemesinden şikayet etmeleridir. Ancak giyinme odalarında efektif olarak yapılan iç tasarımlar bayanların yüzünü güldürmektedir. Böylelikle bayanların yoğun hayat temposunda hayatını kolaylaştırmaktadır. Şimdi size bu iç tasarımda yapılabilecek ferahlatıcı ve yer kazandırıcı noktalardan bahsedeceğim.

     Öncelikle giyinme odamızı kullanıma göre gruplandırmalıyız. Ortak kullanacağımız bölümler ve özel eşyalarımızı koyacağımız bölümler olarak ayırmalıyız. Ortak kullanılacak bölümlere ihtiyacınıza göre ütü masası, süpürge yerleri dizayn edilebilir. Dolap içerisine bir kasa yerleştirilip, özel eşyalarınızı koyabileceğiniz bölümler yapılabilir.

     Özel kullanacağımız bölümleri de kullanılacak eşyalara göre gruplandırmakta fayda vardır. İş kıyafetleri için ayrı bölümler, günlük kıyafetler için ayrı bölümler, ev giyimleri ve abiyeler için ayrı bölümler düşünülmelidir. Özellikle abiye kıyafetlerin askıya asıldığında yere sürtmemesi için uzun askılıklara önem verilmelidir. Gömlek, ceket askılıkları ayrı bölümde dizayn edilmeli; pantalonluklar  ise sürgülü pantalonluk dizayn edilip, ütülü bir şekilde aynı yerde durması sağlanmalıdır. İhtiyaca göre elinizin ulaşabileceği yerlere askılık yapılabilir, yüksek yerler ise yüklük olarak değerlendirilebilir veya asansör askı kullanılarak boyumuzun ulaşamadığı yerlere askılık yapılarak dolabımızda askılık yerin artmasını sağlayabiliriz.

     Giyinme odasında olmazsa olmazlardan biride çekmecelerdir. Bayanlara göre ne kadar çok çekmece o kadar iyi anlama gelmektedir. Çekmeceleri de içine koyacağımız eşyalara göre gruplandırabiliriz. Gecelik ve pijamalar için daha derin çekmeceler, çorap ve çamaşırlar için daha dar çekmeceler dizayn  edebiliriz. En üst çekmecelerde takı, gözlük ve kemerler için altı kadife kaplı çekmece içi bölmeler yapılabilir, üstü cam yapılarak çekmece içini açmadan da içindekini görebiliriz. Bu da bize kullanım kolaylığı sağlar.

     Bayanların en büyük sıkıntılarından biri çanta ve ayakkabılarını yerleştireceği bölümlerdir. Giyinme odanızın bir bölümüne çantalarınızı asabileceğiniz özel aparatlar dizayn edilebilir yada belli bölümlerde raflar dizayn edilebilir. Hatta bu raflar raylı raf olarak dizayn edilip, bir rafa iki üç çanta yerleştirilip alandan kazanabiliriz. Ayakkabılarınız için dolapların en alt bölümüne raylı ayakkabılıklar dizayn edilip giyinme odanızı daha ergonomik bir hale getirebilirsiniz.

     Bayan giyinme odalarında kullanım, yerleştirme, depolamak kadar görsellikte ön plandadır. Bu görselliği ön plana çıkarmak açısında soyunma odalarında ışıklandırma kullanılmalıdır. Askılıklarda led ışık, tavanda led spot veya odaya girince otomatik yanması için hareket sensörü  kullanılarak konfor arttırılıp giyinme odanızda vazgeçemeyeceğiniz bir ambiyansa sahip olabilirsiniz.

     Bu yazımda bayanlara ait bölümde ufak fikirler vermeye çalıştım. Sorularınız olur ise uzmanlar kısmından bana mail atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Giyinme Odasında Askılıklar Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde askılık, askılık uzunluğu ve dekorasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM BIRAKIN