Genç Odası, Yatak Odası

Yatak Odasında Dolap Ve Karyolanın Uyumu Nasıl Olmalı.


1Dünyada her şey hayatımıza göre şekillenmektedir. İşimize gitmek için yollar, öğlen yemeği için iş yerimize yakın restoranlar gibi ihtiyaç düzeni otomatik olarak sağlamaktadır. Bu döngüye benzer bir küçük dünya da evimizde dönmektedir. Banyosu, mutfağı, portmantosu giyinme odası, oturma odası ile bir ihtiyaçların konforu ve düzeni oluşmuştur. İster lüks ister mütevazi bir ev olsun fark etmez. Tüm evlerde temel ihtiyaçların karşılığında düzenlemeler ve planlar yapılmıştır.

      Bu kapsamda çok ufak bir detay olarak görünse de dolap, karyola ilişkisi de bir ihtiyacın getirdiği düzende yer alır. Yani yataktan kalktığımızdaki ihtiyaçlarımız veya yatmadan önceki ihtiyaçlarımız.

      Biraz daha derine ineyim ve bu ilişkideki uyumun püf noktalarını açıklamaya çalışayım.

      Bu uyum iki noktada değerlendirilebilir. Birincisi ergonomiklik, ikincisi görsellik.

      Ergonomik uyumda dolabın karyoladan kolay ulaşılabilirliği, gece kullanım kolaylığı, kendinizi dolap ile güvende hissetme isteği, karyolanın dolabı veya dolabın karyolayı aydınlatması, dar mekanlarda da karyola ve dolabın içi içe yapılarak tam entegre olması sayılabilir.

      Bunlardan en önemli uyumlu gözükeni, karyola ve sağında solunda başlığın devamı olarak tasarlanan  raylı dolap veya menteşeli dolap sistemidir. Burada tam bir uyum ve entegrasyon vardır. Ben bu kombinasyonu öneriyorum. Ama siz karyolanın hemen yanında dolap istemeyebilirsiniz. Buda makul bir istek.

     İkinci konu ise görsellik. Bunda da renk, malzeme uyumu ve birbirlerini görsel olarak desteklemeleri diyebiliriz.  Bunun için yatak başı kumaşının raylı dolapta kullanılması, dolap ile karyolanın aynı malzeme ve renk kombinasyonununda tasarlanması, ray kapakta ayna ile ortamın ferahlamasını sayabiliriz. Estetik bir yerleşim ve moda malzemeler de tam bir uyum sağlar. Tarzınıza uygun aksesuarlarıda ihmal etmeyin. Odanizda bunlar için de yer ayırın.

Bir önceki yazımız olan MUTFAKTA DÜZEN NASIL SAĞLANIR ? başlıklı makalemizde çekmece, dolap ve düzen hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM BIRAKIN