Ev Dekorasyonu

Kadınlar İçin Giyinme Odası Nasıl Tasarlanmalıdır ?


Bayanların en büyük sıkıntısı dolapların daki askılrın çekmecelerin rafların hiçbir şekilde kendilerine yetmemesinden şikayet etmelridir genellikle.  Ancak giyinme odalarında efektif olarak yapılan iç tasarımlar bayanların yüzünü güldürmektedir. Böylelikle bayanların yoğun hayat temposunda hayatını kolaylaştırmaktadır. Şimdi size bu iç tasarımda yapılabilecek ferahlatıcı ve yer kazandırıcı noktalardan bahsedeceğim.

     Öncelikle giyinme odamızı kullanıma göre gruplandırmalıyız. Ortak kullanacağımız bölümler ve özel eşyalarımızı koyacağımız bölümler olarak ayırmalıyız. Ortak kullanılacak bölümlere ihtiyacınıza göre ütü masası, süpürge yerleri dizayn edilebilir. Dolap içerisine bir kasa yerleştirilip, özel eşyalarınızı koyabileceğiniz bölümler yapılabilir.

     Özel kullanacağımız bölümlerde kullanılacak eşyalara göre gruplandırmakta fayda vardır. İş kıyafetleri için ayrı bölümler, günlük kıyafetler için ayrı bölümler, ev giyimleri ve abiyeler için ayrı bölümler düşünülmelidir. Özellikle abiye kıyafetlerin askıya asıldığında yere sürtmeyen uzun askılıklara önem verilmelidir. Örneğin gömlek ceket askılıkları ayrı bölümde dizayn edilmeli ,  pantalonluklar  ise sürgülü pantaloluk dizayn edilip, ütülü bir şekilde aynı yerde durması sağlanmalıdır. İhtiyaca göre elinizin ulaşabileceği yerlere askılık yüksek yerler yüklük yapılabilir veya asansör askı kullanılarak boyumuzun ulaşamadığı yerlere askılık yapılarak dolabımızda askılık yerin artmasını sağlarız.

     Giyinme odasında olmazsa olmazlarda biride çekmecelerdir. Bayanlara göre ne kadar çok çekmece o kadar iyi anlama gelmektedir. Çekmeceleri de içine koyacağımız eşyalara göre gruplandırabiliriz. Gecelik ve pijamalar için daha derin çekmeceler, çorap ve çamaşırlar için daha dar çekmeceler dizayn  edebiliriz. En üst çekmecelerde takı gözlük ve kemerler  için altı kadife kaplı çekmece içi bölmeler yapılabilip, üstü cam yapılarak çekmece içini açmadan da içindekini görebiliriz. Bu da bize kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

     Birde bayanların en büyük sıkıntısından biri çanta ve ayakkabılarını yerleştireceği bölümlerdir. Bunlar içinde giyinme odanızın bir bölümüne çantalarınızın asabileceğiniz özel aparatlar dizayn edilebilir yada belli bölümlerde raflar dizayn edilebilir. Hatta bu raflar raylı raf olarak dizayn edilip, bir rafa iki üç çanta yerleştirilip alandan kazanabiliriz. Ayakkabılarınız için dolapların en alt bölümüne raylı ayakkabılıklar dizayn edilebilip giyinme odanızı daha ergonomik bir hale getirebilirsiniz.

     Bayanlar da kullanım, yerleştirme, depolamak kadar görsellikte ön plandadır. Bu görselliği ön plana çıkarmak açısında soyunma odalarında ışıklandırma kullanılmalıdır. Askılıklarda led ışık, tavanda led spot ve odaya girince otomatik yanması için hareket  sensör  kullanılarak  konfor arttırılıp giyinme odanızda vazgeçemeyeceğiniz bir ambiyansa sahip olabilirsiniz.

     Bu yazımda bayanlara ait bölümde ufak fikirler vermeye çalıştım. sorularınız olur ise uzmanlar kısmından bana mail atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Köşelerde Dolap Kullanımı başlıklı makalemizde dekorasyon, dekorasyon fikirleri ve dolap hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM BIRAKIN