Giyinme Odası

Köşelerde Dolap Kullanımı


Giyinme dolaplarındaki öncelik kullanışlı olmasıdır. İlk olarak kişiler bunu seçerler. En son renk ve dış görünüm gelir. Oda artık odanın ve dolabın süsüdür.

            Dolap iç dizaynında, kullanacak olan kişilerin görüşleri ve neler istedikleri dinlenip anlaşıldıktan sonra çizim yapacak olan kişi onları dolabın ölçü ve şekline göre kendisinden de bir şeyler, çözümler katarak planı ve dizaynı hazırlar. Kullanacak olan kişi yada kişilere çizimi göstererek tarif edip anlatır. Onlarda görüşlerini bildirerek dolabın son şekli verilir.

Köşeli dönen giyinme odası ya da dolaplarda ise, köşelerin dizaynı önemlidir. Çünkü köşeler atıl ve kör noktalardır. Bizler bunları aşmak için çözümler geliştirdik. En basiti iç derinliği 55cm olan dolaplarda köşe modülleri 70cm ye çıkarttık. Köşedeki elbiseleri daha rahat görebilme ve ulaşılabilmesi için. Genellikle köşelerde altlı, üstlü kısa elbise asma yerleri olarak tasarlarız. Çünkü askılara ulaşmak daha rahat olur. Az kullandığınız elbiselerinizi köşeye doğru koyarız. Sezonluk olarak yerde değiştirebiliriz. Eğer köşe modülleri raflı olarak tasarlarsak en diplere ulaşmak ve oraya koyacağımız giysileri ya da eşyaları görmek ve kullanmak daha zor olacaktır. Ama kullanacak olan kişinin böyle bir ihtiyacı varsa yani az kullanacağı eşyaları saklama yeri o zaman bunun için köşe dolaplar en güzel yerlerdir.

            Köşe dolaplar sürgülü (raylı) ya da menteşeli açma kapaklı olarak da yapılabilir. Sürgülü olanlarda derinlik köşede daha öncede izah ettiğimiz gibi 55cm den 70cm e çıkabilir. Aynı şey menteşelide uygulanamaz. Menteşeli köşe dolaplarda farklı çözümler üretilir. Köşeler ya üçgen şeklinde tek kapaklı veya L şeklinde iki kapaklı olarak da yapılabilir. Menteşeli kapaklı dolaplarda iç dizayn dış görünümü de etkilediğinden diğer devam eden dolap modülleri de düşünülerek tasarlanması gerekir. Sonuçta her tür dolap dizayn edilirken işini bilen ve çözümler üretebilen firma ve kişilerle çalışmak daha avantajlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Beş Adımda Ray Dolabın Kalitesini Nasıl Anlarız? başlıklı makalemizde dekorasyon, dekorasyon fikirleri ve kaliteli ray dolap hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM BIRAKIN