Genç Odası

Ranza Seçimi Nasıl Yapılmalı ?


      Günümüzde yapılmış ve kentsel dönüşüm ile yeniden yapılandırılmış evlerin en büyük problemi odaların olması gerektiğinden daha küçük inşa edilmesidir. Dolayısıyla bu tarz küçük odaların yerleşimi de kişileri zorlamaktadır.

         Özellikle de çok çocuklu aileleri. Birden fazla çocuğun kalacağı odalarda genelde istenilen, hem yaşam alanı bırakabilmek hem de efektif olarak kullanabilmektir. İki çocuğa da çalışma masası, karyola ve dolap seçenekleri tabii ki küçük odalarda rahat oturtulamamakta ve hatta çoğunlukla bu istekler karşılanamamaktadır. Böyle durumlarda ranza seçeneğine gidilmesinde birçok fayda vardır. Ranza iki kişinin aynı alanda yatmasına olanak tanıdığı için geri kalan alanlarda çok rahat hem dolap ve çalışma masası uygulanabiliyor hem de çocuklar için oyun ve yaşam alanı kalabiliyor.   

         Tabii bir de bu ranzaların kullanışlı dizayn edilmeleri çokta eşyanın ortada kalmasını engelleyebiliyor. Mesela klasik bir tırmanma merdiveni yerine basamaklı merdiven sistemi tercih edilirse çocuklarımızın eşyalarını içinde saklayabilecekleri çekmeceler merdivenlere gizlenebiliyor.

         Bir de tabii ki ranzalara çocuklarımızın gözünden bakmak gerekir. Ranzalar her zaman çocuklarımızı cezbeden mobilyalardır. Çocuklar ranzayı sadece uyuyabilecekleri bir yatak olarak görmezler. Ranzalar onlar için oyun alanıdır ayrıca. İnip çıkabilecekleri enerjilerini harcadıkları masal dünyalarıdır.  Hele ki farklı renklerle dizayn edilmiş bir ranza onları odalarına bağlar. Oyun oynamak için evin farklı alanlarını değil odalarını tercih ederler.Üst katta yatma tartışmaları da işin işvesidir biraz.

         Tabii ki ranza seçenekleri sadece çocuklarımız için geçerli değildir. İçindeki çocuğu koruyabilmiş yetişkinlerimiz de ranzaları tercih edebilmektedir. Yatağın yukarıda olması kendilerine daha fazla alanı kullanabilmeleri için olanak vermektedir.  Bu durumda ranzalar iki yataklı olarak değil yatağın altında çalışma masası, dolap ya da sedir olarak üretilebilmektedir. Böyle bir durumda küçük gözüken bir odayı hem yatak odası hem de oturma odası gibi kullanabilme olanağı doğduğundan dolayı hem çocuk ruhlu yetişkinlerimizin hem de çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirmek için ranza çok ama çok önemlidir.

         Bundan dolayı sizleri ranzalı modellerimizi görebilmeniz ve hayallerinize kavuşmanızda yardımcı olabilmemiz için Bağdat caddesi mağazamıza bekliyoruz…

Bir önceki yazımız olan ” Mutfakta Düzen Nasıl Sağlanır ? ” başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir önceki yazımız olan MUTFAKTA DÜZEN NASIL SAĞLANIR ? başlıklı makalemizde çekmece, dolap ve düzen hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM BIRAKIN